salimuslu

Uslu, “Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun diledi”

salimuslu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısı salonuna gitmek üzere koridorda yürüdüğü sırada yumruklu saldırıya uğradı. Saldırgan, TBMM güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alındı. Konuyla ilgili Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Grup toplantılarının yapıldığı Salı günleri parlamento binalarının çok kalabalık olduğunu ve bu konuda partileri; gelen ziyaretçilerin kontrolü konusunda dikkatli olunmasıyla ilgili uyarılar yapıldığını ifade eden Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, maalesef bugün siyasete şiddeti bulaştıran bir saldırı olayı ile karşı karşıya kaldık. Bundan dolayı üzüntülerimi ve geçmiş olsun dileklerimi sunarım” dedi.
Uslu, buradan bir siyasi sonuç çıkartmak yanlış olacağını da vurgulayarak, soruşturmanın sona ermeden şahsın kimliği ve siyasal aidiyeti hakkında herhangi bir bilgi edinmeden yapılan açıklamaların erken olacağını söyledi.
Uslu, “Buradan bir siyasi rant devşirmeye kalkışmak doğru bir yaklaşım olmaz. 1986 Erzurum doğumlu bir şahıs. Gözaltına alınmış bulunmaktadır. Sorgusu da emniyette devam etmektedir. Orada vereceği ifade ile birlikte konu daha çok aydınlanmış olacaktır. Ancak şuana kadar çelişkili bilgiler verildiğini hedef şaşırtan açıklamalar yapmıştır. Konuyla ilgisi olmayan 3. Şahısların bu konuda yapacağı açıklamalar kafa karıştırmaktan öte bir anlam ifade etmez. Gerçek bilgi emniyet ve savcılıkta sorguda bulunanlar tarafından tespit edilir. Daha sonra ilgililer tarafından kamuoyuyla elbette paylaşılacaktır.”
AK Parti’ye mal edilir gibi bir hava var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorusuna Uslu, “Bu doğru değil. Sayın Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını da izledik. Seçim sonuçlarını yönelik değerlendirmeler yerine bugünkü saldırı ve demokrasi vurgusu üzerine konuşmasını bina etti. Burada yapılan açıklamalar çok erken ve bundan siyasi bir sonuç çıkmaz. AK Parti’ye yönelik herhangi bir iddia, itham, dedikodudan öteye gitmez. Zaten bende duymadım. Nitekim önce BDP aleyhine bir beyanda bulunuldu. BDP’den açıklama yapıldı. “Bizimle ilgisi yoktur” diye. AK Parti adının telaffuz edilmiş olmasının biraz maksatlı bulurum. Çünkü daha sonra bu şahsın CHP’li bir belediyede çalıştığı ve CHP üyesi olduğu da söylendi. Alperenlerle ilgisi olduğu söylendi. Şuanda bilgiler olabildiğince karışık, tamamen duyuma ve yoruma dayalı bilgilerdir. Bilgilerin aslı ortaya çıktıktan sonra öyle zannediyorum ki herkes olayın gerçeğini doğrusunu öğrenmiş olacaktır” dedi.
“Güvenlik zafiyeti olduğu ile ilgili suçlamalar olacaktır” sorusuna ise Uslu, zaman zaman bu tür suçlamaların olduğunu ama o suçlama yapanlara başkanlık divanındaki konuşmaları, tutanakları hatırlatacağını söyledi.
Uslu, “10-12 bin kişinin mecliste olduğu Salı günleri için duyduğumuz kaygıları ve tedbir alınması gerektiğini her fırsatta Başkanlık Divanı toplantılarında ifade ediyoruz. Bu konuda siyasi parti gruplarının tedbir alması ya da yardımcı olmaları konusunda daha bir duyarlı davranması gerektiğini düşünüyoruz. Grubunuza istediğiniz kadar dışarıdan izleyici – ziyaretçi davet eder sonra da onların meclisin herhangi bir köşesinde ilgisiz bir şekilde gezmelerine fırsat verirseniz, tüm bu olanlardan dolayı bir başka siyasi partiyi, kurumu ya da birimi suçlama hakkınız olmaz. Bu kimseler kimdir? Nedir? Zaman zaman tutanaklar var. Eylemciler meclis kapısına kadar geliyorlar. Sayın Milletvekilleri kapılara kadar gidip onları alıp içeriye kadar getiriyorlar. Hatta eylem materyalleri ile birlikte içeriye almaya çalışıyorlar. Bu kişileri kendi arabaları ile içeri alanlar dahi var. Şimdi meclisi eylem alanı haline getirirseniz sonuçta bu olayların olabileceğini hatta bir günde size karşı olabileceğini de hesap etmek gerekir. Mecliste bulunan grup başkanvekillerinin bu konuda başkanlık divanı ile kaygılarını paylaşıp tedbir alınması konusunda yardımcı olunmasında sayısız fayda olacaktır. Nitekim Perşembe günü Meclis Başkanımız Cemil Çiçek başkanlığında, Grup Başkanvekilleri, İdare Amirleri ve ilgili bürokratlarla Güvenlik toplantısı gerçekleştireceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>