merdiven

Tarihi camilere yürüyen merdiven

merdiven
Çorum Belediyesi tarafından tarihi Ulu ve Hıdırlık camilerinin abdesthaneleri yenilendi.
2 milyon 600 bin TL’ye mal olan çalışmalar sonunda her iki tarihi caminin abdesthaneleri modern bir görünüme kavuşturulurken, ayrıca buralara asansör, yürüyen merdiven yerleştirilerek modern bir görünüme kavuşturuldu.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, İl Müftüsü Mehmet Aşık, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse birliktüe Hıdırlık ve Ulucamii cemaatinin hizmetine sunulan modern abdesthaneleri inceledi.
Başkan Külcü, Ulucami ve Hıdırlık cami abdesthanelerinin daha önceki halinin şehre hiç yakışmadığını söyledi. Belediyelerin önceden ibadethanelere para harcama gibi bir yetkilerinin olmadığını, iki yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Belediyeler Kanununda yapılan değişiklikle bu durumun değiştiğini dile getiren Başkan Külcü, bu yasanın çıkmasıyla birlikte kendilerinin de hemen harekete geçerek Ulucami ve Hıdırlık abdesthanelerini 5 yıldızlı olarak yeniden inşa ettiklerini dile getirdi.
Akşemsettin Camisi, Abdibey Camisi ve diğer cami ve Kur’an Kurslarına Çorum Belediyesi olarak bugüne kadar katkı sağladıklarını ifade eden Külcü, “Burası ümmetin yeridir. Müslümanların yeridir. Ne kadar para harcasak azdır. Çünkü biz, bir yönetici olmanın ötesinde bir Müslüman olarak da sorumluluk taşıyoruz.” dedi.
Çorum’un manevi mimarları olan sahabelerin medfun olduğu Hıdırlık Camii ve Çorum’un sembolü olan Muradi Rabi Ulucami’nin abdesthanelerini tamamen yenilenerek hizmete girdiğini kaydeden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, asansörü, yürüyen merdiveni, sıcak suyu ile eskisiyle mukayese edilemeyecek bir konforun oluşturulduğu abdesthane ve tuvaletlerin 2 Milyon 600 Bin TL’ye mal olduğunu dile getirdi.
Külcü, Hıdırlık ve Ulucami abdesthane ve tuvaletlerini Çorumluların hizmetine sunduklarını, yapılan bu hizmetle birlikte kışın soğuk suyla abdest alan yaşlıların artık sıcak suyla abdestlerini alacaklarını söyledi.
“İnsanımıza faydalı eserler bırakmak için çalışıyoruz.” diyen Külcü, “Yeni yaptığımız abdesthanelerin havalandırması ile ilgili hiçbir problem kalmadı. Kanalizasyon konusunda da özel bir hat tesis ederek, tuvaletlerin kot sorununu çözdük.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>