Sudan-Heyetinden-Uslu’ya-Ziyaret

Sudan Heyetinden Uslu’ya Ziyaret

Sudan-Heyetinden-Uslu’ya-ZiyaretSudan Heyetinden Uslu’ya Ziyaret

 

Sudan İşçi Sendikaları Federasyonu (SWTUF)Genel Başkanı Yusuf Abdulkerim ve beraberindeki heyet AK Parti Çorum Milletvekili, TBMM İdare Amiri ve Hak-İş Konfederasyonu Onursal Başkanı Salim Uslu’yu makamında ziyaret ettiler.

 

Ziyarette SWTUF Genel Başkanı Abdulkerim’e, Kadın Komitesi Başkanı Nemat Ahmed Hassan Abdelgadır, SWTUF Yönetici Musa Arbab, Dış İlişkiler Sorumlusu Ömer AhmedMuhamed AHMED, Kadın Komitesi Medya Sorumlusu Fedwa Elsiddig Elhussein, Hak-İş Konfederasyonu Genel Sekreteri Osman Yıldız eşlik etti.  Ziyarette, iki ülkenin siyasi, ekonomik ve sendikal çalışmaları değerlendirildi.

 

Sudan heyetine Türkiye Büyük Millet Meclisi hakkında bilgiler veren Uslu, , “Ülkeler üzerinde çok ciddi bir operasyonel politikanın uygulandığını söyledi.

 

Sudan’daki benzer sorunların Irak, Mısır, Suriye ve mağrip ülkelerde de yaşadığına dikkat çeken Uslu, “Biz, olan bitenin sadece ulusal ölçekte herhangi bir planlama olmadığının farkındayız. Hatta çok uluslu sermayenin siyaset kurumlarını da tutsak almaya çalıştığı kanaatindeyiz” dedi.

 

Uslu, İslam toplumlarında çok ciddi bir bilinç gelişimi olduğunu, uluslararası kuruluşlarda birlikte hareket etmek gibi bir yeni trend oluştuğunu ve bunu önemli bulduğunu belirtirken, “Bunlar yeterli değil. Birbirimizle olan ekonomik, politik, alanda ve aynı zamanda sivil toplum alanındaki işbirliğini geliştirmemiz gerekiyor. Politikalarımızı, ticari ilişkilerimizi, sivil toplum ilişkilerimizi ne kadar yakınlaştırırsak birbirimizle etkileşim, dayanışma ve anlaşma o kadar güçlü olacaktır. Sudan bu esnada ambargo ve iç savaş gibi çok büyük sorunlar yaşadı. İnanıyorum ki, kısa zaman içerisinde Sudan daha istikrarlı daha güçlü bir ülke olarak bölgedeki istikrara önemli katkılar sağlayacak” dedi.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile de ilgili açıklamada bulunan Uslu, “Bizim açımızdan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı, güçlü Türkiye açısından önemli” dedi.

CHP’nin ilkelerinden vazgeçerek muhafazakar bir ismi Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdiğini ifade eden Uslu, “Sosyal Demokrat bir Parti kendi laiklik, devrimcilik ilkelerinden vazgeçmiş gözüküyor, soldan sağa evriliyor, Ama bir şey var ki Mısır da ki Sisi yönetimini desteklediği için adaylarının toplumda karşılığı yok” şeklinde konuştu.

 

Ziyarette, HAK-İŞ ile SWTUF arasındaki ikili işbirliğinin daha da gelişmesi için çalışma yaptıklarını belirten Abdulkerim, “İkili işbirliği antlaşmalarımız sizin döneminizde başladı ve devam etmektedir. Eski Federasyon Başkanımız ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız İbrahim El Khandour ve sizleri ziyaret ettiğimizde hep önemli tavsiyeleriniz olmuştur. Uluslararası görüşleriniz açık ve net görüyorsunuz. Sizden ve Prof. İbrahim El Khandour’dan çok şeyler öğrendik. Bize bıraktığınız emaneti daha ilerilere taşımaya çalışarak, ikili işbirliğinin konfederasyonlar boyutunu da aşarak iki ülke arasındaki ilişkileri de pekiştirmesini sağlamaya çalışacağız” dedi.

 

Uslu ziyaret anısına TBMM amblemini içeren tabak hediye ederek, heyete Türkiye Büyük Millet Meclisini gezdirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>