sapinuva

Şapinuva açık hava müzesi

sapinuva
Ortaköy ilçesinde dünyanın en eski uygarlıklarından olan Hitit Medeniyeti’nin en önemli yer yerleşim birimlerinden biri olan Şapinuva’da açık hava müzesi kurulması için çalışma başlatıldı.
Hitit Çağında, hem siyasi hem de coğrafi konumu nedeniyle stratejik bir noktada yer alan ve önemli bir askeri ve dini merkez olan Şapinuva, kendi idari bölgesinde yer alan şehirlerle birlikte oldukça geniş bir alana yayılmakta ve iki Fırtına Tanrısı adına ayrı ayrı yapılmış olan iki tapınağı, kraliçe sarayı, ordu komutanlığı ve belediye teşkilatı gibi önemli kurumlarıyla oldukça teşkilatlı bir şehir görünümünde.
Şapinuva’da ki tarihi ören yerlerinde halen kazı çalışmaları devam ederken, bölgeden çıkan eserler ve bu eserlerden elde edilen bilgilerde bilim dünyasında dikkat çekiyor. Bilim dünyasının ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmek amacıyla bölgedeki tarihi ören yerlerin açık hava müzesi olarak düzenlemesi amacıyla çalışma başlatıldı.
Bu kapsamda bölgede Şapinuva ören yerlerinde başlatılan alt yapı çalışmaları tamamlandı. Antik kentin açık hava müzesi olarak düzenlenme çalışmaları ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Açık hava müzesinde taş eserlerin yanı sıra kentin mimarı planları gibi görseller yer alacak.
Öte yandan Şapinuva’daki SİT alanlarının da yeniden düzenlenmesi için çalışma yapılmasının planlandığı öğrenildi. SİT alanlarının geniş olması nedeniyle bölge halkı mağduriyetler yaşıyordu. Bunun önüne geçmek için harekete geçen bakanlık yetkilileri bölgede irdeleme çalışması yapacağı, bu çalışmanın ardından SİT alanlarının yeniden belirleneceği bildirildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>