lab

Saatçi “Laborantlar risk altında”

lab
28 Nisan Dünya Laborantlar Günü nedeniyle yazılı basın açıklaması yapan Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum şube Başkanı Ahmet Saatçi, laborantların yaptıkları iş nedeniyle sürekli risk altında olduklarını söyledi. Laborantların gününü kutlayan Saatçi, açıklamasında þu görüşlere yer verdi; “Yapadıkları mağduriyetlere ve zor şartlara rağmen laborantlar özverili bir hizmet yürütmektedirler. Değerli laborantlarımızın sağlık hizmetindeki yerini ve önemini bu önemli gün vesilesi ile bir kez daha anımsanmaları adına önemsiyoruz.
Bulaşıcı hastalıkların en kolay kan yoluyla geçtiği, laborantlarında görevlerinin büyük bir kısmını kan ve kan ürünleri üzerinde çalışmak olduğu düşünüldüğünde laborantların yaptıkları iş itibariyle sürekli risk altında çalıştıkları görülecektir. Bu nedenle laborantlar yaptıkları iş itibariyle riskli birim kapsamında değerlendirilip döner sermayelerini de riskli birim üzerinden almaları gerekmektedir. Ayrıca ülkemizdeki laborantların çalışma şartlarının ve imkânlarının mutlaka gelişmiş ülkelerde görev yapan laborantların seviyelerine getirilmesi hedeflenmeli ve en kısa sürede bu hedefe ulaşılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>