Al-hijra

Malezya Al Hijra Televizyonu İskilip’te

Al-hijra

Malezya, Singapur ve Endonezya’da izlenen Al Hijra televizyon kanalı Ramazan ayında gösterilmek üzere İskilip’te çekimler yapıyor.
Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Malezya’da bulunan Türk Büyükelçiliği Basın müşavirliği aracılığı ile Türkiye’ye gelen televizyon ekibi Hatay, Mardin, İstanbul ve Bursa’da çekimler yaptıktan sonra İskilip’e geldiler.
Çorum Valiliği, İskilip Kaymakamlığı ve İskilip Belediyesi’nin ev sahipliğinde çekimler yapmaya başlayan AL HİJRA televizyon ekibi, İskilip’in tarihi mekânlarında anlatımlarda bulunacaklar. Kısa bir İskilip turu yapan “Ayat riwat” programı ekibine İlçe Kaymakamı Şuayib Gürsoy Seyirtepe’de İskilip Dolması ikramında bulundu. İskilip Kalesi, kral mezarları ve Bedri Rahmi Eyüboğlu Sergi Salonunu gezen ekip, kütüphane de bulunan el yazması eserleri de görme imkanı buldular. Program sunucusu Mu’adhz bin Dzulkefly yaptığı açıklamada İskilip’in tarihi dokusundan ve tarihi şahsiyetlerinden etkilendiklerini ifade etti. Program ekibi İskilipli Atıf Hoca’nın mezarını da ziyarette bulunarak dua ettiler.
AL HİJRA Televizyon ekibi, İskilip Kaymakamı Şuayib Gürsoy’u ve İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma’yı da makamlarında ziyaret ettiler. Kaymakam Gürsoy, İskilip’in tarihi ve kültürel değerlerinin üst seviyede olduğunu ifade ederek gelen televizyon ekiplerinin ilçenin tanıtımına katkı sağlayacaklarını ifade etti.
Belediye Başkanı Recep Çatma’da televizyon ekibine ilçenin sembolü haline gelen İskilip kapısı maketi hediye etti. Çatma burada yaptığı konuşmada AL HİJRA Televizyon ekibini ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek “300 milyonluk bir coğrafyaya yayın yapan Al HİJRA Televizyonunun İskilip’e yer vermesinden dolayı şahsım ve hemşerilerim adına teşekkür ederim” dedi.
AL HİJRA Televizyon ekibi bir dönem Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Kanadalı gelini Hughette Eyüboğlu’nunda kaldığı tarihi “Yazmalı Konak”a yerleştirildi.
Mu’adhz-bin-Dzulkefly-1

recep-çatma
Mu’adhz-bin-Dzulkefly

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>