TALAT

KKTC eski Cumhurbaşkanı Talat, Hattuşa’yı gezdi

TALAT
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat Çorum’a geldi.
Hitit Üniversitesi’nin davetlisi olarak kente gelen eski KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat eşi Oya Talat ile birlikte, 7000 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Hitit medeniyetinin başkenti Hattuşa’yı gezdi.
Talat çiftine gezide Vali Yardımcısı Zülkarnin Öztürk, Sungurlu Kaymakamı Osman Beyazyıldız, Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu eşlik etti. İlk olarak Boğazkale Müzesi’ni ziyaret eden Talat ve beraberindekiler burada sergilenen tarihi eserler hakkında bilgi aldı. Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat müze ziyaretinin sonunda 1917 yılında restorasyon amacıyla Türkiye’den Almanya’ya götürülen ve geçtiğimiz yıllarda tekrar ana vatanı Hattuşa’ya getirilen Boğazköy Sfenksi’nin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Müzenin ardından tarihi ören yerlerini geçen Talat çifti, Hattuşa’da bulunan Yeşil taşı (dilek) ziyaret etti. Oya Talat insanlık için barış temennisinde bulunurken, Talat ne dilediğine ilişkin herhangi bir şey söylemedi. Talat ve eşi Aslanlı kapı, Yazılıkaya ziyaretinin ardından Alacahöyük’e geçti.
HİTİTLERİN İNSANLIK TARİHİ AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR YERİ VAR
Hititlerin insanlık tarihi açısından önemli bir yerinin olduğunu dile getiren Talat, “ Tarihte okurduk. Ama ilk defa burada bulunuyorum. Bu benim için çok önemli bir olay. Çorum’a gelince Hattuşa gelmek gerekliydi. Beni davet eden genç arkadaşlarımız Hattuşayı’da programa koymuşlar. Burada bulunmak birazda o gençlerin davetiyle oldu. Çok güzel bir bölge. Hititlerin insanlık tarihinde önemli bir yeri var. Ve onların başkentinde bulunmakta benim için büyük bir mutluluk” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>