hasantahsingökcan

Hasan Tahsin Gökcan Anayasa Mahkemesi üyesi oldu

hasantahsingökcan
Anayasa Mahkemesi üyesi Mehmet Erten’in görev süresinin dolması nedeniyle Yargıtay’da Anayasa Mahkemesi üyeliği için seçim yapılmıştı. Seçimde 4. Ceza Dairesi üyeleri 4. Ceza Dairesi üyeleri İbrahim Şahbaz ve Hasan Tahsin Gökcan 124’er 17. Hukuk Dairesi üyesi Saliha Nuran Canpolat 94 oy almıştı. Cumhurbaşkanı Gül, Yargıtay Büyük Genel Kurulca seçilen 3 aday arasından Hasan Tahsin Gökcan’ı Anayasa Mahkemesi Üyeliği’ne atadı.

TAHSİN GÖKCAN KİMDİR?

1965 yılında İskilip’te doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987 tarihinde mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini, anayasa hukuku alanında hazırladığı; “Devlet Yetkilerinin Sınırlandırılması ve 1982 Anayasası” adlı tez çalışmasıyla 1991 yılında tamamladı.
Yargıtay 4. Ceza Dairesi Üyesi Hasan Tahsin Gökcan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1987’de mezun olduktan sonra Ankara Hakim adayı olarak göreve başladı. Sırasıyla Fındıklı, Tuzluca, Bozüyük Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunan Gökcan, 2011’de Yargıtay üyeliğine seçildi. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Hukuku alanında master yapan Gökcan’nın, “Yorumlu-Uygulamalı Türk Ceza Kanunu (6 cilt)”, “Görevi Kötüye Kullanma, Rüşvet, Zimmet, İrtikap Suçları”, “Kamu Görevlisi ve Özel Soruşturma Usulleri”, “Taksirle Adam Öldürme ve Yaralama Suçları”, “Açıklamalı Avukatlık Yasası”, “Mühür Bozma ve Yedieminlik Yükümlülüğüne Uymama Suçları”, “Sulh Ceza Davaları”, “Uzlaşma ve Ön ödeme”, “Gıda Suçları”, “Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk, Tazminat, Sigorta, Rücu Davaları ve Trafik Suçları”, “Uygulamada Trafik Suçları” adlı eserleri ve mesleki konularda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunuyor. Gökcan, evli ve 2 çocuk babası.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>