hhmz

Hacıhamzalıların “köy” tepkisi

hhmz
Kargı ilçesine bağlı Hacıhamza Belediyesi’nin 30 Mart seçimlerinde kapanmasının ardından İl Özel İdareye devredilen belediye araçlarını vermek istemeyen belde sakinleri D-100 karayolunu trafiğe kapatmak istedi.
D-100 karayolu kenarında, aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu yaklaşık 300 kişilik grup, 30 Mart yerel seçimlerinde belde belediyesinin kapatılarak köy olmasının ardından belediyeye ait araç ve iş makinelerinin İl Özel İdaresine devredilmesini protesto etmek için toplandı. Köye ait hiçbir araç ve iş makinesini teslim etmeyeceklerini belirten Hacıhamza sakinleri, gerekirse her gün 2 saat boyunca D-100 karayolunu trafiğe kapatacaklarını belirttiler.
Öfkeli kalabalığın yola doğru ilerlemesi üzerine jandarma ekipleri barikat kurdu. Jandarma ekipleri, köylüleri sakinleştirmekte güçlük çekerken, köylülerin talebi üzerine Kargı Kaymakamı Ali Erdoğan olay yerine çağrıldı.
Hacıhamza Köyü Muhtarı Erhan Ekmekçi, 1972 yılında belde olan Hacıhamza’nın 42 yıllık bir belediye olduğunu belirterek, “Hacıhamza, hiçbir zaman köy olmadı. Halk bunu hazmedemiyor. 30 Mart’tan bugüne halk sıkıntıda. Halk belediyesini, çöp arabasını, her şeyini istiyor. Bu halk devletten hizmet istiyor. Hizmet içinde araçların Hacıhamza’da kalmasını istiyor” dedi.
Köy sakinlerinden Seher Açıkgöz ise, Kaymakam Erdoğan’la konuşarak, “Sayın kaymakamım, Hacıhamza 42 yıldır belediye. Maalesef burası nüfusunun sadece 130 kişi eksik olması nedeniyle köy durumuna düştü. İnsanlarımızın 42 yıllık belediyeyi 130 kişiyle kaybetmesi zoruna gidiyor. Tepkilerin çoğu bundan kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.
Vatandaşlarla konuşan Kaymakam Erdoğan daha sonra köy muhtarı Erhan Ekmekçi ile birlikte, gruptan seçilen 15 temsilci ile belediye binasında görüştü. Köylülerin taleplerini dinledi. Erdoğan, Hacıhamza köyüne lazım olan tüm araçların köyde bırakılacağını, ancak bunun kanunlar çerçevesinde yapılacağını söyledi. Bunun üzerine vatandaşlar Erdoğan’a hiçbir aracı vermeyeceklerini bildirdi. Kaymakam Erdoğan konuyla ilgili yarın Çorum’da toplantı yapılacağını ve talepleri orada da gündeme getireceğini belirterek istekleri not aldı. Görüşmenin ardından Hacıhamza Köyü Muhtarı Erhan Ekmekçi, Kaymakam Erdoğan ile birlikte toplanan kalabalığı sakinleştirmek için bir konuşma yaptı. Kaymakam Ali Erdoğan’ın talepleri gereken mercilere ileteceğinin söylenmesi üzerine toplanan kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>