kyk

Eğitim Bir Sen KYK’da üyeleriyle buluştu

kyk
Eğitim Bir Sen Çorum şubesi Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndaki (KYK ) üyeleriyle yemekli toplantıda bir araya geldi. Toplantıda üyelerin iş yerlerine ait sorunları ve çözümleri hakkında görüşler de dile getirildi.

Eğitim-Bir-Sen KYK iş yeri temsilcisi Şevket ANAR 7 yıldır Çorum KYK’da Eğitim Bir Sen’in yetkili olduğunu, diğer sendikaların ise hiç üyelerinin olmadığını söyledi. Anar, “Bu durumun Türkiye’de belki de başka bir örneği yok. Üye olmayan 3-5 arkadaşımız var, onlarda inşallah en kısa zamanda aramıza katılarak sesimizin daha gür çıkması, gücümüzün daha da artmasına katkıda bulunacaklardır.” dedi.

KYK İşyeri temsilcisi Şevket ANAR, personellerin sorunlarıyla ilgili şube yönetimine iletti ve destek talebinde bulundu. Anar’ın ilettiği sorunlar şunlar:

1-Personel çocuklarının yurtlarda ücretsiz barınması sağlanmalıdır.

2-Yurt Yönetim Memurları her şeyden sorumlu tutuldukları halde (Çoğu sorumluluk alanları uzmanlık gerektirmektedir. Arıza, tadilat ve tamiratların tespiti ve giderilmesi – sosyal, sportif ve psikolojik destek ve faaliyetlerin yapılması – sivil savunma konuları v.b) sorumluluklarının karşılığı olarak ne kadro tahsisi yapılmakta ne de bir ücret ödenmektedir.

3-Yurt Yönetim Memurlarının fakülte mezunu oldukları (1/4 Derece-kademe)halde diğer devlet memurlarına tanınan yeşil pasaport hakkından faydalanamamaktadır.

4-Fazla mesai ücretleri çok gülünçtür. (saat ücreti 1,54TLdir) Bu ücretin hiç değilse asgari ücretli personelin aldığı fazla mesai ücretleri seviyesine çıkarılması, veya fazla mesai süresince ihtiyaçların (yemek- ulaşım v.b.) karşılanması veya bedeli olan ücretin ödenmesi gerekmektedir.

5-Kurumda görev yapan bütün personelin bayram ve tatil günlerinde ücretlerinin iyileştirilmesi gerekmektedir.

6-Güvenlik Görevlileri vardiya usulü ile çalışmalarından dolayı kurum servisinden faydalanamamaktadırlar. Bunun yerine otobüs kartı veya bedeli ödenmelidir.

Eğitim Bir Sen Şube başkanı Tahir EŞKİL de verdikleri destekten dolayı üyelere teşekkür etti. Eşkil, Çorum KYK’da 7 yıldır yetkili ve tek sendika olduklarını, üyelerin sorunlarına çözüm odaklı yaklaştıklarını, kendilerine iletilen sorunların giderilmesi için sendika genel merkezi aracılığıyla girişimde bulunacaklarını söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>