Öğretmene-Yapılan-Şiddeti-Kınadı

Eğitim Bir-Sen Çorum Şubesi Öğretmene Yapılan Şiddeti Kınadı.

Öğretmene-Yapılan-Şiddeti-KınadıEğitim Bir Sen Çorum Şubesi başkan yardımcısı Yusuf BULANIK ,Kayseri  Seyyit Burhanettin Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Mehmet Aktaş’ın 16 mayıs  Cuma günü öğrencisinin saldırısına uğradığını ve bugün kurtarılamayarak hayatını kaybettiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığını öğretmene karşı şiddet olaylarına sessiz kalmamaya ve öğretmenlerin yanında olduğunu göstermeye davet etti.

      Bulanık, yaptığı basın açıklamasında;”16 mayıs  Cuma günü cuma namazına giderken saldırıya uğrayan Müdür Yardımcısı Mehmet Aktaş’ın hayatını kaybetmesi son yıllarda sık sık karşılaştığımız bu tür haberlere maalesef ki hemen her gün yenileri ekleniyor. Gün geçmiyor ki öğretmene karşı şiddet haberlerine bir yenisi eklenmesin. Bu tür magandalara karşı herkesi tepki vermeye davet ediyorum. Çünkü biz, ‘Bana bir harf öğretenin, 40 yıl kölesi olurum’ diyen bir medeniyetten, öğretmeni döven, darp eden, şiddet uygulayan, öğretmenine hakaret eden bir toplum haline dönüştük. Bu durum, kaygı verici bir durumdur” dedi.

Öğretmenlerin kolay hedef haline gelmesine neden olan okullardaki güvenlik probleminin bir an önce çözülmesi gerektiğini belirten Bulanık, ”Okullar, öğrenci ve eğitim çalışanları için güvenli alanlara dönüştürülmelidir. Ayrıca Alo 147 gibi bazı öğrenci velilerini çirkinleşmeye teşvik eden uygulamalara ise son verilmelidir. Öğretmenlerin yaşamını tehdit eden ve her geçen gün artarak devam eden şiddet olayları ile ilgili eğitimcilerin sahipsizlik duygusuna kapıldıklarını buradan bir kez daha vurgulamak istiyorum. Öğretmenleri değersizleştiren ve hedef tahtasına oturtan yaklaşımlar ile öğretmenleri huzursuz eden darp ve yaralama hadiseleri sadece eğitimcilerin değil, başta Milli Eğitim Bakanlığının olmak üzere, bütün toplumun ortak sorunudur. Bu noktadan hareketle Milli Eğitim Bakanlığını şiddet olaylarına karşı sessiz kalmamaya ve geleceği inşa eden öğretmenlerinin yanında olduğunu göstermeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Yusuf Bulanık

Eğitim Bir Sen Çorum Şubesi

Başkan Yardımcısı

04.06.2014

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>