10milion

Çorum’un yeni sebze meyve hali açıldı

10milion
Çorum Belediyesi tarafından yaptırılan yeni Yaş Sebze ve Meyve Hali, görkemli bir açılış töreniyle hizmete girdi.
Açılışa Vali Sabri Başköy, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Gümrük ve Ticaret Bakan Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti Çorum İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse, Çorum Ticaret Borsası Başkanı Ali Bektaş, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.
Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum halkının 30 Mart seçimlerinde mührü yeniden kendilerine vermek için büyük bir sabırsızlıkla beklediğini ifade ederek, “belediye olarak halimizi merak edenlerin ‘Hal’imize bakması yeterli olacaktır” dedi.
Türkiye gibi Çorum’un da büyük bir hızla değişim ve dönüşüm yaşadığını vurgulayan Külcü, belediye olarak bu değişime öncülük etmenin mutluluğunu yaşadıklarının altını çizdi.
Çorum’dan haberi olmayanların, Çorum’da olup bitenleri görmeyenlerin Çorum’u yönetmeye talip olduklarını dile getiren Külcü,
“Birileri seçim meydanlarında bizim yapıp bitirdiğimiz bazı işleri yapacaklarını taahhüt ediyor. Ben buradan onlara sadece ‘günaydın’ diyorum. Başka da bir şey demiyorum” dedi.
Görev süreleri boyunca Çorum esnafı adına önemli çalışmalara imza attıkları ve yaptıkları bu çalışmaların sadece Hal esnafıyla sınırlı olmadığına dikkat çeken Külcü, “Bize bir adım atan esnafımıza biz 2-3 adım birden attık. Görevde bulunduğumuz 5 yıllık sürede her zaman esnafımızın işlerini kolaylaştırmak ve gönüllerini kazanmak için çalıştık. 2009 yılında göreve gelirken, Çorum’a yeni bir Çorum inşa etmenin sözünü verdik. 5 yıllık görev süremizin ardından verdiğimiz bu sözün altında kalmamanın huzur ve bahtiyarlığı içerisindeyiz.Yaptığımız işlerde bu şehirde yaşayan herkese dokunmaya çalıştık. Dertlerini dert, sevdalarını sevda bildik.
Türkiye değişiyor, Çorum değişiyor. Belediye olarak Çorum’daki bu değişimin öncüsü olduk. Şimdi Çorum’un önümüzdeki 5 yılını daha planlamaya heyecanla hazırlanıyoruz.Biz Çorum halkına inanıyor ve güveniyoruz. Çorum halkı da bize inanıyor ve güveniyor. 30 Mart seçimlerinde mührü yeniden bize vermeyi sabırsızlıkla bekliyor.Bizim halimizi görmek gelsinler, Halimize baksınlar yeterlidir” ifadelerini kullandı.
10 MİLYON TL’YE MAL OLDU
Yeni hal binası hakkında da açıklamada bulunan Külcü, 2011 yılında 2.6 milyon TL olan Halin cirosunun, 2012 yılında 11.3 milyon TL’ye yükseldiğini açıkladı.Halde yapılan düzenleme ve çalışmalarla hem halkın daha sağlıklı sebze ve meyve tüketimini sağladıklarını hem haldeki kayıt dışılığı kayıt altına aldıklarını, hem de Hal esnafının ekmeğini daha da büyüttüklerinin altını çizen Külcü, “Bu çalışmalar öncesinde halde 13 esnaf bulunurken, bugün bu sayıyı 32 esnafa çıkardık. Eski Hal binasında 8 bin metrekarelik bir alanda hizmet verirken, yeni Hal binasını 48 bin metrekarelik bir alana inşa ederek, yaklaşık 6 kat artırmış olduk.
Bugün açılışını yaptığımız hal 12 bin 600 metrekaresi kapalı olan olmak üzere toplam 48 bin metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Bunun içerinde 34 dükkan, 4 soğuk hava deposu bulunmaktadır. Bu tesisle Çorum’un önümüzdeki 30-40 yıllık ihtiyacına cevap vermenin yanında haldeki para sirkülasyonunu da önemli ölçüde artırmış olacağız. Yeni tesisle birlikte haldeki hizmet kalitesi ve hareketlilik daha da artacaktır” şeklinde konuştu.
30 MART’TA TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ KESMEYE ÇALIŞANLARA İZİN VERMEYİN
Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye’nin önünü kesmeye çalışanların bulunduğunu belirterek, “2002 yılından bu yana halkımız gereğini yapıyor. Bizim söylediğimiz rakamlara halk sandıkta olması gereken rakama çeviriyor. 30 Mart’ta Türkiye’nin önünü kesmeye çalışan bu gezicilere, bu paralelcilere inşallah fırsat vermeyeceksiniz. Bu güzel hizmetlerimizle yola devam diyeceğiz sizlerle beraber. 30 Mart’taki desteğiniz daha kuvvetli güçlü olmalı. Çünkü, Çorum ve Türkiye’nin daha güçlü değişimi için ivme yakalayacağız” dedi
Dünyanın hızla değiştiğini ve geliştiğini dile getiren Bakan Yardımcısı Metin, 2002 yılından bu yana Türkiye’de de hızlı bir değişim ve dönüşümün olduğunu dile etirdi.
Yola çıkarken ‘Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ dediklerini hatırlatan Metin, “Türkiye’nin her tarafında, Doğu’sunda, Batı’sında, Kuzey’inde, Güney’inde büyük bir gelişim ve dönüşüm var. 76 milyonu kucaklayan bir hizmet anlayışı ile bu değişimi, dönüşümü sağlıkta, enerjide her alanda yaşamaktayız” diye konuştu.
Bu değişim ve dönüşümün yaşandığı en önemli sektörlerden birisinin de tarım sektörü olduğunu anlatan Metin, “Bugün itibariyle 63 milyar TL’lik gayri safi hasılasıyla Avrupa’da birinci, dünyada 7. büyük üretici ülke konumuna gelmiştir. Üreticimizin, çiftçimizin katkıları ile bugünlere geldik. Daha yukarılara çıkacağız, daha büyük hedeflerimiz var. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak kurulduğumuz günden bu tarafa bizim bir sloganımız var. Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı’ya ait olan bu slogan üzerine işlerimizi inşa ediyoruz. Diyoruz ki “en kolay ticaret en güvenli ticaret”. Türkiye’nin dünya ülkeleri arasında en kolay ticaretin en güvenli ticaretin yapıldığı ülke olmasının gereklerini bir bir yerine getiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de tarım sektöründe üretilen katma değeri daha yukarılara taşımak için, ülkemize ve hepimize yansımasının daha fazla olması için hepinizin bildiği Hal Yasası denilen Yaş Sebze Meyve Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunumuz, 2012 itibarıyla yürürlüğe girdi. Ülkemizin tarımdaki üretiminin yaklaşık yüzde 25’i, ne yazık ki ambalajlama, depolama ve nakliye gibi hususlarda israf oluyordu. Bu alanı düzenledik ve 30 milyar liralık bir ekonomiyi de bu şekilde kayıt altına almış olduk. Yasamızda ikinci düzenlememizle katma değer oranını daha yukarılara taşıyacağız” ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK
Çorum Belediyesi tarafından yeni Sebze ve Meyve Hali’nin Türkiye’ye örnek olacağını dile getiren Metin, konuşmasında şunları kaydetti;
“Esnaf kardeşimiz daha önceki durumu özetledi. Daha düne kadar kara düzen bir şekilde malı alıp satılıyordu. Bu güzel modern tesislerle beraber ekonomiye sağlanan katma değer daha yukarı seviyelere yükselecek. Bu dönemde bizim önemli bir sloganımız. Nedir bu, “ben lafa değil icraata bakarım” diye. Dolaysıyla “ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz”. Burada Belediye başkanımıza bu dev yatırımdan dolayı teşekkür ediyorum. Burada incelemelerde bulunduk. Ben bir çok hal gördüm. Ama bu yatırım Çorum için gurur verici bir hizmet. Bir bedesten tarzında, her türlü alt yapısı ve sosyal tesisiyle modern çağdaş bir hizmet. Türkiye’ye örnek olacak. Diğer illerde hal kurulacağında oradaki buraya göndereceğiz. Bu yatırımları tüm insanlarımız hak ediyor”
ÇORUM NİTELİKLİ BÜYÜYOR
AK Parti Çorum Milletvekili TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Ak Parti hükümeti ile Çorum’un gereken payı ve yatırımları aldığını kaydederek, “Bu hizmetlerin devamı açısından Belediyemizin mazbatasını yeniden verelim. Çorumluların aklına ve zekasına güveniyorum” dedi.
Uslu, Çorum’daki yatırımların artığını ve artmaya da devam ettiğini ifade ederek, ilçe ve beldelerle ile yoğun bir çalışma ve koşuşturma içinde Çorum’u yeniden kurduklarını ve Çorum’un nitelikli olarak büyüdüğünü açıkladı.
Türkiye’nin gelişip ve büyürken, Çorum’un da değiştiğini ve büyüdüğünü vurgulayan Uslu, ancak birilerinin bu heyecanı, büyümeyi, Çorum’un Anadolu’nun parlayan yıldız kenti olmasından rahatsızlık duyarak yollarını kesmeye çalıştıklarını dile getirdi.
Bu seçimi Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın referandumu haline getirmek isteyenlerin olduğunu dile getiren Uslu, “Yani Tayyip gitsin mi, gitmesin mi olarak görüyorlar. Ama biz bu seçimde başbakanımızı kurda kuşa yem etmeyelim” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından yeni Sebze ve Meyve Hal’i Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül’ün yaptığı duanın ardından hizmete açıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>