abdullah-atay

Çorumlu paşa Jandarma Genel Komutanı oldu

abdullah-atayEge Ordu Komutanı  Org. Abdullah Atay, Jandarma Genel Komutanlığına atandı. Görev süresinin 1 yıl uzatılması beklenen Jandarma Genel Komutanı Servet Yörük ise emekli edildi.

Programı 6 Ağustos’da bitmesi beklenen Yüksek Askeri Şura toplantısı bugün sürpriz bir şekilde tamamlandı. Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) alınan terfi, temdit ve emeklilik kararları tamamlanarak Köşk’e sunuldu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. YAŞ’ta alınan kararlara göre; Ege Ordu Komutanı Çorumlu hemşerimiz Abdullah Atay Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı. YAŞ’tan çıkan en önemli kararlardan biri Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük’ün, emekliye ayrılması oldu.

KORGENERAL ABDULLAH ATAY KİMDİR?

Korgeneral Abdullah Atay 1949 yılında Çorum’da doğmuştur. 1970 yılında Kara Harp Okulundan, 1971 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur. 1979 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yapan Korgeneral Atay, 1981 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından kurmay subay olarak; 3′üncü Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında karargâh subaylığı, 1′inci Mekanize Tugay Komutanlığı Lojistik Şube Müdürlüğü, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Daire Plan Ve Harekât Şubede karargâh subaylığı, Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığında karargâh subaylığı, Mons/Belçika’da Avrupa Müttefik Komutanlığı Reaksiyon Kuvveti Planlama Karargâhı (ARFPS) Kara Şube Müdürlüğü ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı 2′nci Özel Kuvvet Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür. 1997 yılında tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile 2′nci Komando Tugay Komutanlığı ve 14′üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 2001 yılında tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile Larissa/Yunanistan’da Güney Müşterek Merkez Karargâhı (Jhq Southcentre) Kurmay Başkanlığı, 3′üncü Kolordu Komutan Yardımcısı ve 52′nci Zırhlı Tümen Komutanlığı ile Silahlı Kuvvetler Akademisi Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2006 yılında korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Madrid/İspanya’da Kara Unsur Komutanlığı (cc land) komutan yardımcılığı, Genelkurmay Askerî Tarih Ve Stratejik Etüt Başkanlığı ve Denetleme Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 ağustos 2011 tarihinden geçerli olarak orgeneralliğe terfi etmiş Ve Ege Ordusu Komutanlığı görevine atanmıştı. Bayan Mürvet Atay ile evli olan Korgeneral Abdullah Atay’ın iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>