egitimsen

Çınar ” Kamu görevlisi fazla çalıştırılamayacak”

egitimsen
Eğitim Bir Sen Çorum Şubesi Mevzuat ve Toplu Sözleşmeden sorumlu başkan yardımcısı Tekin ÇINAR ,Kamu’da fazla çalışma genelgesi bu gün resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, bu genelgeye göre kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılamayacağını söyledi.

Çınar, “Memur-Sen’in Toplu Sözleşme teklifleri arasında yer alan ve Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarna Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme’de varılan mutabakat çerçevesinde, fazla çalışma uygulamalarıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının genelgede yer alan hususlara riayet etmeleri gerekiyor.” dedi.

Genelgeye göre fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde ödenmesinin gerektiğini belirten Çınar, ilgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi durumunda ise söz konusu kamu görevlilerine, başta 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddesi ile 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin ilgili maddesi olmak üzere tabi oldukları mevzuat hükümleri çerçevesinde, yaptırılacak fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verileceğini açıkladı.

Çınar, Kamu Personel Alım İlanları’nda yaşanan karışıklıkları önlemek amacıyla da resmi gazetede “Kamu Personel Alımı ile İlgili bir genelge yayınlandığını, bu genelgeye göre, kamu kurum ve kuruluşlarının, statü ayrımı yapılmaksızın, işçi, memur, sözleşmeli ve benzeri bütün personel alım ilanları Devlet Personel Başkanlığının internet sitesinde yayımlanacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>