bogazkale

Boğazkale’de barışma etkinliği

bogazkale
Boğazkale ilçesinde bu yıl 124’ncüsü düzenlenen Nöbeti Baba Yağmur Duası Kaynaşma ve Barışma etkinlikleri yapıldı. 1890 yılından bugüne kadar yapılan etkinliklerde dargın aileler barıştırılırken, yağmur ve şükür duaları yapılıyor.
Bin 600 rakımlı Aygar Dağı zirvesinde her yıl binlerce kişinin katıldığı yağmur duasına bu yıl sabah saatlerinde başlayan yağmur sonucunda katılım az oldu.
Evci Köyü Muhtarı Hasan Sarımeşinli, etkinliklerin manevi bir hava içerisinde siyasetten uzak, inançlara uygun olarak yapıldığını belirterek, “Toplumsal bir dayanışma örneği sergilenmekte olan bu etkinlik, insanlığımız ve inançlarımızın da gerçek değerlerini taşıyan tek adrestir” dedi.
Organizasyonun yörenin en büyük ve uzun ömürlü etkinliği olduğunu dile getiren Muhtar Sarımeşinli, 124 yıldır her yıl geleneksel olarak düzenledikleri etkinlikte küs olanların barıştırıldığını, yağmurun az yağdığı yıllarda yağmur duası, yağmurun çok yağdığı yıllarda şükür duası yaptıklarını ifade etti. Sarımeşinli, ayrıca etkinliğe uluslararası kimlik kazandırmak için çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.
Gün boyu devam eden programda bazı kadınlar Nöbeti Baba Türbesi’ni ziyaret ederek dua ettiler. Etkinlik sonunda katılımcılara pilav ikram edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>