MEVLÜT

Bakan Çavuşoğlu Çorum’da

MEVLÜT
Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 17 Aralık operasyonu ile başlayan sürecin Türkiye ile Avrupa Birliği’nin ilişkilerini etkilemesine müsaade etmeyeceklerini söyledi.
Sağlık Bakanlığı tarafından Çorum’a yaptırılan Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 650 Yataklı Devlet Hastanesi’nin temel atma törenine katılmak üzere Çorum’a gelen AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Valiliği ziyaret etti. Bakan Çavuşoğlu, ziyarette gazetecilerin 17 Aralık süreci ve sonrasında yaşananların Türkiye’nin Avrupa Birliği ve ülkeleri arasındaki ilişkilerini nasıl etkileyeceği yönünde açıklamalarda bulundu.
Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini hiçbir şeyin etkilemeyeceğini dile getiren Çavuşoğlu, “Etkilememeli de. Netice itibariyle son raporda Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunun altı vurgulanmıştır. Ne Avrupa Birliği Türkiye’den vazgeçebilir, nede Türkiye Avrupa Birliğinden vazgeçebilir. Zamanında bu ilişkilerin kesintiye uğradığını da gördük darbelerden sonra veya Türkiye’de demokrasi kesintiye uğradığı zaman. En kısa sürede bu ilişkiler tekrar kurulmuş iki tarafın bakış acısıyla. Ama 11 yılda biz bunun sadece orada bekleyen süreç olmasına müsaade etmedik ve müzakarelere başladık. Türkiye’de büyük reformlar yaptık. Bu reformların hepsi bizi hem AB standartlarına daha çok yaklaştırdı hem de ülke insanının hak ettiği seviyelere gelmesinde önemli adımlar oldu” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılını Avrupa Birli yılı ilan ettiğini hatırlatan ve AB’den artık asılların açılması için çağrıda bulunan Bakan Çavuşoğlu, “2014 yılının Avrupa Birliği yılı olabilmesi için Türkiye’nin reformlara devam etmesi gerekiyor. Meclis tatile girerken sabaha kadar çalıştılar. Avrupa Birliği ile ilgili değil, Sayın başbakanımızın 2013 yılında açıkladığı demokratikleşme paketini kapsayacak şekilde bir reform paketi içinde çalıştı arkadaşlar. Avrupa Birliğinden beklentimiz artık fasılları açalım müzakere edelim bu işi hızlandıralım. Bunun içinde diplomatik atağa da geçtik. Sayın Başbakanımız Brüksel’e gitti. Merkele gitti. Hollande Türkiye’ye geldi. İtalya’ya gitti. İspanya Başbakanı geldi. Yine Cumhurbaşkanımız Macaristan’a gitti. Ama iki tarafta karşılıklı adım atması lazım” diye konuştu.
17 Aralık olayıyla ilgili yaşananları AB ve AB’deki dost ve muhataplara anlattıklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Onlar da bu işin ne olduğunu görmeye başladılar. Ne için yapıldığın, nelerin olduğunu. Türkiye’deki yapılanmanın ne olduğunu anlamaya başladılar. Onlarda şimdi sorgulamaya başladılar. Ciddi bir dezenformasyon var. Ciddi bir karalama kampanyası var. Türkiye’yi şikayet kampanyası var. Türkiye ile AB’nin müzakere sürecinin durdurulmasını isteyenlerde var. Ve Türkiye’nin uluslararası örgütler düzeyinde seviyesinin düşürülmesini isteyenlerde var. Ama bunlar Türkiye’ye haksızlık yapıyorlar. İçeride biz her şeyi tartışabiliriz. Ama Türkiye’nin dışarıdaki imajını bozmaya yönelik, konumunu zayıflatmaya yönelik çalışmalar Türk milletine büyük haksızlıktır. Ama bunlar Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerini etkilemesine müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>